Haberler

En Son Haberler

Firmamız ile ilgili son haberlere buradan ulaşabilirsiniz. Haber tarihine tıklayarak haber detayını görüntüleyebilirsiniz.

 
RECORDATI: ALBERTO RECORDATI YÖNETİM KURULU BAŞKANI; ANDREA RECORDATI YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI VE CEO GÖREVİNE GETİRİLDİ
 

Kapat

Milano, 16 Ağustos 2016 – Recordati, bugün saat 15.00’te acil olarak gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısında Alberto Recordati’yi firmanın Yönetim Kurulu Başkanı, Andrea Recordati’yi ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO olarak görevlendirme kararı aldı. Özellikle 2013 yılından beri firmada COO görevine devam eden ve Grubun tüm ticari ve üretim faaliyetlerinin başında olan Andrea Recordati’ye, Gruba bağlı olan tüm firmaların idare ve koordinasyon faaliyetleri de dahil firmanın tüm olağan ve olağandışı yönetim yetkileri verilmiş oldu. Belli eşik noktalarını aşan tutarlardaki işlemlerin bazılarıyla ilgili yetkiler ise Yönetim Kuruluna bırakıldı.

Yeni göreviyle ilgili olarak “Önceliğim, Grubun büyümesini devam ettirmek amacıyla Giovanni Recordati tarafından belirlenen gelişme stratejisini izlemek olacaktır,” diyen Andrea Recordati sözlerine şöyle devam etti, “Geçen yıllarda Grup, birçok alanda deneyime ve firmayla ilgili derinlemesine bilgiye sahip yöneticilerden oluşan ve elde edilen başarıda büyük katkısı olan bir kurumsal yapı oluşturmuştur. İzlenen stratejiyi aktif olarak paylaşan bu ekip, Grup’un işlerinin yönetimi ve geliştirilmesi anlamında bana destek olmaya devam edecektir.”

Alberto Recordati, 1977 yılında University of London King's College Biyokimya bölümünden lisans ve aynı üniversiteye bağlı Charing Cross Hastanesi Tıp Fakültesinin yine Biyokimya Bölümünden Doktora derecesine sahiptir. 1984 yılında Recordati’de biyokimya laboratuarlarında araştırmacı olarak kariyerine başladı. 1987 yılında Planlama ve Ürün Geliştirme Ofisinin Müdürü olarak görevlendirildi. 1990 – 1992 arasında, firmanın ABD iştiraki Pharmetrix Corp’ta araştırma proje koordinatörü olarak çalıştı. 1992 yılında, biyokimya/mikrobiyoloji araştırmalarından ve Cascina dè Pecchi biyokimya/fermantasyon üretim tesisinden sorumlu olarak Biyokimyasallar Bölümünün Endüstriyel Müdürü görevine getirildi. 1995’te, Kimyasal Araştırmalar ve Teknolojiler Departmanının başına getirilen Alberto Recordati 1999 yılında, özel kimyasal maddeler sektörü ve 2004 yılında Recordati S.p.A.’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 2008 yılından beri Firmanın “İlaç Keşifleri” ve “İlaç Geliştirme” faaliyetlerinin koordinasyonu ve 2011 yılından beri ruhsat faaliyetlerinden sorumludur. Andrea Recordati, University of London Royal Holloway ve Bedford New College’den Ortaçağ ve Modern Tarih derecesine sahiptir. Eylül 1995 – Mart 1998 tarihlerinde, İngiltere’de SmithKline Beecham Yönetime Erişim Programına katıldı ve Tüketici Sağlığı departmanında Ürün Müdür Yardımcısı olarak kariyerine başladı. Bir yıl boyunca Essex bölgesinde tıbbi mümessil olarak görev alan Andrea Recordati, yenilikçi SmithKline Beecham pazarlama girişiminin gelişim ve uygulanmasından sorumlu Proje Müdürü görevine getirildi. 1998 yılında Proje Lideri olarak Recordati’de göreve başlayan Andrea Recordati, Satış Gücünün verimliliğini artırmak ve pazarlama yatırımlarını daha iyi kullanmayı hedefleyen bir projede görev aldı. 1999 yılında, Farmasötik İş Kolu Geliştirme görevini devraldı. Mart 2002’de Lerkandipin İş Birimi kuruldu ve Andrea Recordati bu birimin başına getirildi. Kasım 2002’den beri, Recordati İrlanda iştirakinin ve endüstriyel tesisinin, ardından da İngiltere iştirakinin kurulmasından sorumlu olan Andrea Recordati, Ağustos 2007’de kurulan Kuzey ve Orta Avrupa İştirakleri Bölümünün Direktörü görevine getirildi. Bu departman 2010 yılında tüm batı Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde büyüme kaydetti. Şubat 2011’de, Uluslar arası Farmasötik Departmanı Genel Müdürü görevine getirildi. 29 Temmuz 2013 tarihinde ise, Grubun tüm ticari ve üretim faaliyetlerinden sorumlu COO görevini üstlenen Andrea Recordati hali hazırda Grubun yönetim kurulu üyesi görevini sürdürmektedir.

1926 yılında kurulan Recordati, İtalya Borsasında işlem gören (Reuters RECI.MI, Bloomberg REC IM, ISIN IT 0003828271), dünya çapında 4000 kadar çalışanı bulunan ve ilaç sektöründe araştırma, geliştirme, imalat ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren uluslar arası bir ilaç firmasıdır. Merkezi Milano, İtalya’da bulunan Recordati’nin önemli Avrupa ülkeleri, Rusya, diğer Orta ve Doğ Avrupa ülkeleri, Türkiye, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet göstermektedir. Tıbbi mümessillerden oluşan etkili bir saha ekibi, nadir hastalık tedavilerine ayrılan özel işletmeler de dahil birçok tedavi alanında hem patentli hem de ruhsatlı birçok yenilikçi ürünü tanıtıyor. Recordati, faaliyet gösterdiği coğrafyalar için yeni ürün ruhsatlarına sahip, tercih edilen bir çözüm ortağıdır.
Recordati, ürojenik tedavi alanındaki yeni branşların araştırılması ve geliştirilmesi ve nadir hastalık tedavilerine odaklanmıştır. 2015 yılında Grubun konsolide geliri 1,047.7 milyon €, işletme gelirleri 278.5 milyon € ve net geliri 198.8 milyon € olarak gerçekleşti.

 
RECORDATI, YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO GIOVANNI RECORDATI’NİN VEFAT ETTİĞİNİ DUYURDU
 

Kapat

Milano, 16 Ağustos 2016 – Recordati, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Giovanni Recordati’nin uzun süren hastalık sürecinin ardından vefat ettiğini duyurdu.

Giovanni Recordati, 1990 yılından beri firmanın İcra Kurulu Başkanı ve 1999’dan beri ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Giovanni Recordati’nin yönetiminde Grup, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Kuzey Afrika bölgelerinde iştirakler kurarak dünya çapında bilinen bir ilaç firması haline geldi ve nadir hastalıklar segmentinde büyüme kaydetti.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alberto Recordati şunları ifade etti, “Giovanni Recordati’nin ilerici vizyonu ve liderliği grubu büyük oranda geliştirmiştir. Onun vefatı Grubumuz, çalışanlarımız ve ortaklarımız için acı bir kayıp ve oldukça üzücü bir olaydır.” Recordati Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (COO) Andrea Recordati ise şunları ifade etti, “Yönetim Kurulu Başkanımızca belirlenen ve uzun yıllar boyunca uygulanan büyüme stratejimizle doğru orantılı olarak Grubun büyümesi devam edecek ve bizlerin önceliği olacaktır.”

Recordati S.p.A. Yönetim Kurulu toplantısı bugün, 16 Ağustos 2016 tarihinde saat 15:00’te toplandı ve yeni atamalar ile görev dağılımları görüşüldü.

Giovanni Recordati, Politecnico di Milano’dan kimya mühendisliği alanında lisans ve Imperial College London’dan Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans diplomalarına sahipti. Recordati’ye 1974 yılında araştırmacı olarak katıldı. 1980 yılında Merkezi Üretim Müdürü, 1984’te Operasyonlar ve Araştırma Departmanının Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve getirildi. 1990 yılında ise, Grubun İtalya ve yabancı ülkelerdeki operasyonel faaliyetlerini yönetmekten sorumlu olarak İcra Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. 1977 yılından beri Yönetim Kurulu Üyesi olan Giovanni Recordati, 1999 yılından beri Yönetim Kuru Başkanı, 1990 yılından beri ise İcra Kurulu Başkanı ve Recordati S.p.A’nın Genel Müdürü olarak görev yaptı.

1926 yılında kurulan Recordati, İtalya Borsasında işlem gören (Reuters RECI.MI, Bloomberg REC IM, ISIN IT 0003828271), dünya çapında 4000 kadar çalışanı bulunan ve ilaç sektöründe araştırma, geliştirme, imalat ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren uluslar arası bir ilaç firmasıdır. Merkezi Milano, İtalya’da bulunan Recordati’nin önemli Avrupa ülkeleri, Rusya, diğer Orta ve Doğ Avrupa ülkeleri, Türkiye, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet göstermektedir. Tıbbi mümessillerden oluşan etkili bir saha ekibi, nadir hastalık tedavilerine ayrılan özel işletmeler de dahil birçok tedavi alanında hem patentli hem de ruhsatlı birçok yenilikçi ürünü tanıtıyor. Recordati, faaliyet gösterdiği coğrafyalar için yeni ürün ruhsatlarına sahip, tercih edilen bir çözüm ortağıdır. Recordati, ürojenik tedavi alanındaki yeni branşların araştırılması ve geliştirilmesi ve nadir hastalık tedavilerine odaklanmıştır. 2015 yılında Grubun konsolide geliri 1,047.7 milyon €, işletme gelirleri 278.5 milyon € ve net geliri 198.8 milyon € olarak gerçekleşti.

 
2014 yılı En Başarılı Tıbbi Ürün Tanıtım ve Satış Temsilcilerimiz
 

Kapat

Recordati’nin her yıl düzenlenen en başarılı Tıbbi Ürün Tanıtım ve Satış Temsilcileri Ödülleri bu sene de merkezimiz İtalya-Milano’da gerçekleşmiştir. Global Recordati çalışanları arasında en başarılı temsilciler ödül alırken, Türkiye’den üç temsilcimiz ödüle layık görülmüştür. Kazananlar ödüllerini Recordati Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Giovanni Recordati’den almıştır.


(Line 1 Samsun - Serhat Göçmen & Giovanni Recordati)


(Line 2 Samsun - Celalettin Çetintaş & Giovanni Recordati)


(Line 3 İzmir - Mehmet Dal & Giovanni Recordati)


(2014 senesinde en yüksek performans gösteren global Recordati Tıbbi Ürün Tanıtım ve Satış Temsilcileri ile Recordati Yönetim Kurulu Başkanı Giovanni Recordati)

Ödüle layık görülen tüm arkadaşlarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz…

 
Arrigo Recordati Uluslararası Bilimsel Araştırma Ödülü Sahiplerini Buldu
 

Kapat

ARRIGO RECORDATI ULUSLARARASI BİLİMSEL ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ JOHN JOSEPH VALENTINE MCMURRAY VE SALIM YUSUF’A VERİLDİ.

Ödül, iki bilim insanına kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda ikincil önleme ve risk azaltımı stratejilerinin araştırılmasına katkıları için verilmiştir. Arrigo Recordati Ödülünün 2017 yılındaki teması “Yüksek kardiyovasküler riske sahip hastalıkların ve durumların tedavisi için biyolojik terapiler” olacaktır.

Bugün Arrigo Recordati Uluslararası Bilimsel Araştırma Ödülü’nün sekizincisi Tıbbi Kardiyoloji Profesörü ve İskoçya, Birleşik Krallık’ta Glasgow Üniversitesi’nde Kardiyovasküler ve Tıbbi Bilimler Enstitüsü’nde Klinik Araştırmalar Başkanı John Joseph Valentine McMurray ve Hamilton, Kanada’da McMaster Üniversitesi’nde Toplum Sağlığı Araştırma Enstitüsü (PHRI) Direktörü Tıp Profesörü Profesör Salim Yusuf’a 100.000 Euro verilmesiyle sonuçlandı. Tören Milano’da gerçekleşen 25. Avrupa Hipertansiyon Derneği (ESH) Yıllık Toplantısı sırasında yapıldı.

Arrigo Recordati Uluslararası Bilimsel Araştırma Ödülü, kendi adını taşıyan şirkete 1999 Şubat’ındaki erken ölümüne kadar 48 yıl boyunca yoğun bir gelişme ve büyüme dönemi yaşatan İtalyan farmasötik girişimci Arrigo Recordati’nin anısına 2000 yılında oluşturulmuştur. Ödül, araştırmadan adanmışlığa Arrigo Recordati tarafından kabul görmüş değerlere sahip olduğunu gösteren bireylerin çığır açan çalışmalarını takdir eder, bunun için iki yılda bir 100.000 Euro tutarında bir ödül herhangi bir milliyetten kurumsal bir ortamda çalışan ve farmasötik veya tıbbi gereç şirketleriyle ilişiği olmayan seçkin bir bilim insanına kardiyovasküler hastalıklar alanına adanmışlığı ve alandaki başarıları için verilir. Her seferinde Ödül için bu alandaki farklı bir tema seçilir.

2015 yılındaki Ödül için ilgili Uluslararası Dernekler ile Kardiyoloji ve Dâhiliye alanında uzmanlaşmış organizasyonlar, kardiyovasküler hastalıklar alanında ikincil önleme ve risk azaltımı stratejileri alanlarındaki araştırmalarından ve yaşam boyu elde ettikleri başarılarından dolayı ödüle layık gördükleri adayları önermeye davet edildiler.

Adayların kendilerini önermesine izin verilmedi. 2015 Jürisi M. John Chapman B.Sc. (Hons), Ph.D., D.Sc., FESC, Araştırmacı Profesör, Pierre ve Marie Curie Üniversitesi (UPMC), Paris, Dislipidemi ve Ateroskleroz Araştırma Birimi (INSERM) Fahri Direktörü; Pitié-Salpêtrière Üniversitesi Hastanesi, Paris, Fransa, Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) Eski Başkanı Dr. Thomas F. Lüscher FRCP, Profesör ve Kardiyoloji Bölüm Başkanı, Üniversite Kalp Merkezi, Zürih; Moleküler Kardiyoloji Merkezi Direktörü, Zürih Üniversitesi, İsviçre Chris J. Packard CBE, Ph.D., FRCPath, D.Sc. FRCP (Gla), FRSE Araştırma Geliştirme Direktörü, NHS Greater Glasgow & Clyde, Vasküler Biyokimya Fahri Profesörü, Glasgow Üniversitesi, Danışman Klinisyen, Biyokimya Departmanı, NHS Greater Glasgow & Clyde, İskoçya, Birleşik Krallık Kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda ikincil önleme ve risk azaltım stratejileri Sonuçları açıklayan 2015 Ödülünün Jüri paneli kardiyoloji ile kardiyovasküler hastalıklarda ikincil önleme ve risk azaltımı stratejileri alanlarındaki uzun kariyerleriyle öncülüklerini ispat etmiş uzmanlardan oluşmaktadır. Jürinin başkanlığını M. John Chapman B.Sc. (Hons), Ph.D., D.Sc., FESC, Profesör, Pierre ve Marie Curie Üniversitesi (UPMC), Paris, Dislipidemi ve Ateroskleroz Araştırma Birimi (INSERM) Fahri Direktörü; Pitié-Salpêtrière Üniversitesi Hastanesi, Paris, Fransa, Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) Eski Başkanı üstlenmiştir. Jüri üyeliğini ise Dr. Thomas F. Lüscher FRCP, Profesör ve Kardiyoloji Bölüm Başkanı, Üniversite Kalp Merkezi, Zürih; Moleküler Kardiyoloji Merkezi Direktörü, Zürih Üniversitesi, İsviçre ve Chris J. Packard CBE, Ph.D., FRCPath, D.Sc. FRCP (Gla), FRSE; Araştırma Geliştirme Direktörü, NHS Greater Glasgow & Clyde; Vasküler Biyokimya Fahri Profesörü, Glasgow Üniversitesi; Danışman Klinisyen, Biyokimya Departmanı, NHS Greater Glasgow & Clyde, İskoçya, Birleşik Krallık üstlendiler.

Profesör Chapman Jüri adına kazananları “Adayların ikincil önleme alanında incelemelere ve klinik çalışmalara eşsiz ve olağanüstü katkıları ile çalışmalarının kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda yeni risk azaltım stratejileri geliştirilmesinde etkileri” için resmen ödüllendirdi.

Arrigo Recordati Ödülü’nün kazananları bu önemli ödülden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettikten sonra kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda ikincil önleme ve risk azaltımı stratejileri alanındaki araştırma çabalarını ve elde ettikleri sonuçları özetleyen kısa bir konuşma yaptılar.

Geçtiğimiz otuz yıl boyunca Profesör Salim Yusuf yaşam olan tüm kıtalarda 85 ülkede, 1500’den fazla noktada oluşturduğu ağlarla dünya çapında klinik ve toplumsal çalışma kapasitesini artırmıştır. Birçoğu tıbbi araştırmada uluslararası alanda tanınmış liderler olan yüzden fazla araştırmacı eğitmiştir. Kanada, Hindistan, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Malezya ve Çin’de önemli araştırma enstitüleri veya programları geliştirilmesine yardımcı olmuştur.

Profesyonel kariyeri boyunca Profesör John Joseph Valentine McMurray yaklaşık 700 özgün makale, gözden geçirme çalışması ve aralarında önde gelen tıp (ör: Goldman Cecil’s) ve kardiyoloji (ör: The ESC Textbook on Cardiovascular Medicine) ders kitapları da bulunan kitap bölümü yayınlamıştır. 13 kitabın birincil yazarı veya editörüdür.

Profesör McMurray yakın zamanda dünyanın 400 en etkili biyomedikal araştırmacısından biri seçilmiştir ve bu listeye giren Birleşik Krallık’tan tek kardiyologdur (Boyack KW, Klavans R, Sorensen AA, Ioannidis JP. A list of highly influential biomedical researchers,1996-2011. Eur J Clin Invest. 2013;43:1339-65). Yeni 2014 Sık Alıntılanan Araştırmacılar listesine de dahil edilmiştir ve Dünyanın En Etkili Bilimsel Beyinleri arasında yer almaktadır.

Son olarak da Giovanni Recordati, Arrigo Recordati’nin oğlu, Recordati farmasötik şirketinin şu anki yöneticisi ve CEO’su Şirketin araştırmaya olan inancını vurguladı ve dokuzuncu Arrigo Recordati Ödülü’nün temasını resmen açıkladı: “Yüksek kardiyovasküler riske sahip hastalıkların ve durumların tedavisi için biyolojik terapiler”

Günümüzde birçok kronik hastalığın ve durumun yüksek kardiyovasküler (KV) riskle ilişkili olduğuna dair çok fazla kanıt var. Bu ilişki romatizmal artrit, spondiloartrit ve sistemik lupus eritematoz gibi otoimmün hastalıklar için de fazlasıyla belgelenmiş durumda.

Gerçekten de artık romatizmal artritte (RA) KV morbidite ve mortalitesinin genel nüfusla karşılaştırıldığında neredeyse %50 arttığı ve KV hastalıkların bu hastalarda en yaygın ölüm sebebi olduğu iyi biliniyor. Büyük çalışmalar RA hastalarında miyokard enfarktüs riskinin neredeyse iki katına çıkarak Tip 2 diyabet hastalarında görülen seviyelerle karşılaştırılabilir bir düzeye ulaştığını göstermiştir. Bilinen KV risk faktörleri (hipertansiyon, sigara ve Tip 2 diyabet gibi) RA hastalarındaki KV hastalık riskine kesinlikle katkıda bulunmaktadır ama bu durumu tam olarak açıklamamaktadır. Hatta artan kanıtlar RA ile ilişkili kronik sistemik inflammatuar yükün artan KV riskinin ana öğelerinden olduğunu göstermektedir.

Geçtiğimiz onyılda sedef hastalığını da kronik sistemik inflamasyonla, bundan dolayı da KV riskinde bir artış ile ilişkilendiren önemli bulgular öne çıktı. İlerlemiş sedef hastalarında KV risk faktörleri sıklıkla görülür ve sonuçta bu hastalar KV hastalıklara yatkın olabilirler. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ilerlemiş sedef hastalarında obezite, sigara kullanımı ve hipertansiyon önemli ölçüde daha sık görülmektedir. Vücut kitle indeksi ve obezite bakımından da çarpıcı farklar ortaya çıkarılmıştır (tüm ilerlemiş sedef hastalarının %35’inin obez olduğu görülmüştür). Ayrıca sedef hastalığının şiddeti arttıkça sedef ve KV risk faktörleri arasındaki ilişkinin güçlendiği belirtilmiştir. Bu durum gündelik klinik uygulamada tedavi yönetimini ilgilendirdiğinden tüm ilerlemiş sedef hastaları için KV riski sistemik tedaviden önce ve tedavi sırasında değerlendirilmelidir

Yukarıdaki bulguların tümü kronik hastalık ve durumları olan hastalarda, özellikle otoimmün hastalıklarda, KV risk faktörlerinin yaygınlığının incelenmesinin ve araştırılmasının önemine işaret etmektedir.

İnflamasyonun etkili bir şekilde kontrol edilmesinin otoimmün hastalıkları olan hastalarda KV riskini ve hastalıkları azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Artan klinik kanıtlar tedavilerin ve terapötik stratejilerin çoğunlukla biyolojik ürünlerin kullanımıyla etkinliğinin artırılmasının otoimmün hastalıklarda hastalık aktivitesini ve KV risk seviyesini önemli derecede düşürdüğünü göstermiştir.

Öte yandan bu biyolojik terapilerin yüksek KV riske sahip hastalık ve durumların tedavisinde kullanılmasının güvenli olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bu noktada, sedef hastalığında kullanılan biyolojik terapiler ile istenmeyen majör kardiyovasküler etkiler (MACE’ler) arasındaki olası bir ilişkiyi inceleyen yakın zamanda yapılmış bir meta-analizin biyolojik terapilerin kullanımıyla riskte anlamlı bir artış göstermemesi cesaretlendiricidir.

KV risk ve KV hastalıklar başta otoimmün hastalıklar olmak üzere kronik hastalık ve durumlarda yükün ve erken mortalitenin önemli bir kısmını temsil ettiğinden biyolojik terapilerin potansiyel sonuçları etraflıca değerlendirilmeli ve vurgulanmalıdır.

2017 yılındaki bir sonraki Arrigo Recordati Ödülü’nün amacı tıbbi araştırmanın bu son derece güncel alanında önde gelen bir bilim insanı belirlemek olacaktır.

Recordati Hakkında

1926 yılında kurulan Recordati farmasötiklerin araştırılması, geliştirilmesi, üretimi ve pazarlamasına adanmış uluslararası bir farmasötik gruptur. 1984 yılından beri İtalyan Borsası’na kote olan, toplamda 4000 civarında çalışanı olan ve genel merkezi Milano, İtalya’da bulunan Recordati başlıca Avrupa ülkelerinde, Rusya’da diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde, Türkiye’de, Kuzey Afrika’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermektedir. Tıbbi mümessillerden oluşan etkili bir saha ekibi yenilikçi farmasötiklerden oluşan geniş bir tescilli ve ruhsatlı ürün yelpazesinin birçok terapötik alanda tanıtımını yapmaktadır, bu alanların arasında nadir görülen hastalıkların tedavisi için çalışan ve bu konuda uzmanlaşmış bir kuruluş da bulunmaktadır. Recordati çalıştığı bölgelerde yeni ürün ruhsatları için tercih edilen bir paydaştır. Recordati, ürogenital terapötik alanda ve nadir görülen hastalıkların tedavisinde yeni özel ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesine bağlıdır.

 

Arrigo Recordati Uluslararası Ödülü hakkında daha fazla bilgi için lütfen Organizasyon Sekreterliği ile bağlantıya geçiniz:

AIM Group International – AIM Congress – Dafne Sfoggia –

Tel: +39 02 56601.1; Faks: +39 02 56609045 -

e-posta: recordatiprize2015@aimgroup.eu,

web sitesi: www.recordati.com/prize

 
Genel Müdürümüz Dr. İsmail Yormaz ile röportaj [Global Business Reports]
 

Kapat

2014 yılında en son görüştüğümüzden beri Türkiye ilaç sektöründeki en önemli gelişmeler sizce nelerdir?

Geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye ilaç sanayi pek hızlı bir şekilde gelişmemiştir, ancak birkaç ilerleme kaydedilmiştir. Türk hükümeti tarafından katma değerli ilaç gelişiminin önemine büyük vurgu yapıldığını gördük ki bu da, üreticiler olarak operasyonlarımızın, Türkiye’deki sanayinin güçlenmesine ve çeşitlenmesine yardımcı olduğunun kabul edilmiş olduğunu gösterir. Katma değerli ilaçlar için geliştirildiğini gördüğümüz stratejik politika inisiyatiflerine yansıyan bu değişimi görmekten çok mutluyuz.

 

Türk ilaç üreticilerinin katma değerli ilaç üretimine başlayabilmelerini engelleyen şey nedir?

Türk ilaç üreticisinin ve hükümetin bu türden araştırma yoğunluklu ürünlere yayılması için oluşturulması gereken bazı bağlantılar bulunmaktadır. Üreticiler ve akademisyenler arasında ortaklıklar geliştirilmelidir. Risk birkaç sektöre yayılmalıdır. Ayrıca, sermaye erişimi bir noktaya kadar Türk üreticisinin genişleyebilme yeteneğini tanımlayacaktır. Araştırma ve geliştirme (AR&GE) oldukça pahalı bir süreçtir ve genellikle hiçbir ticari ürün getirisinde bulunmaz. Hükümet teşvikleri ön koşuldur ancak başarıyı garantilemez. 

 

Karlılıktaki düşüş, şirketlerin AR&GE için harcama yapabilmesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Geçtiğimiz iki ila üç yılda, Türkiye’deki AR&GE konusundaki gözlemlediğiniz etkiler nelerdir?

Türk ilaç üreticilerinin AR&GE için harcama yapabilmesi ile ilgili ciddi endişelerim var. Paranın değer kaybetmesi ve ikinci olarak, Türk hükümetinin çapraz fiyat referanslama politikası için kullanılan dönüştürme oranı, Türk üreticisini iki kat sıkıntıya sokmuştur ancak AR&GE tesislerimiz İtalya’da bulunduğu için bu iki konunun Recordati Türkiye’nin AR&GE stratejisi üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Yine de bu koşullar göz önüne alındığında, kurum olarak her ne kadar dünya çapında yetim ilaç gibi alanlarda yenilikçi ürünler geliştirmeye odaklanmış olsak da, Türkiye’deki AR&GE konusuna daha büyük bir yatırım yapmamız pek de mümkün görünmüyor. 

 

Recordati yine de Türkiye’deki üretim varlığının gelişimi için büyük yatırımlar yapmıştır.  Yeniliğin merkezi olmasına rağmen eksik kalabileceği noktaların dışında, Türkiye’nin üretim varlığı oluşturanlara sunduğu faydalar nelerdir?

Türkiye, yabancı yatırımcıya yerel üretimde, en önemlilerinden biri ülkenin lokasyonu olan, eşi bulunmaz bir takım faydalar sunmaktadır. Türkiye’de üretim varlığına sahip olunması, Bağımsız Devletler Topluluğu, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) ve Rusya’ya kolay bir şekilde ulaşılmasını garantiler. Bu bölgeler uçakla en fazla iki buçuk saat mesafededir. Türkiye ayrıca ilaç sanayilerinin en önemli iki tedarik merkezi olan Hindistan ve Çin’e de çok yakındır. Türkiye’nin yerel ilaç pazarının temelinde yatan cazip durum da eklendiğinde, bu avantajlar ülkeyi bir üretim merkezi olarak çekici hale getiren sebeplerdir.

 

Geçtiğimiz yılda, Türk ilaç üreticisinin iç pazardaki kar marjlarındaki sınırlamalar nedeniyle ihracat pazarlarının toplam satış hacimleri konusundaki önemini vurguladığını gördük. En azından geçen sene görüştüğümüzde ve neredeyse sadece iç pazar satışlarına odaklanmış bir üretici olarak Recordati için bu durum ne anlama gelmektedir?

Recordati Türkiye, artık dış pazarı daha aktif bir şekilde hedeflemeye başlamıştır. Azerbaycan ve Gürcistan’a girdik ve gelecek yıl Moldova ve Körfez Arap Ülkelerine girebiliriz. Ancak bu pazarlara girebilme gücümüz ise, her pazarın ürün yetkilendirme süreci tarafından kontrol edilecektir. Tıbbi ürünler birçok ülke tarafından stratejik ürünler olarak görülmektedir: bu kategorileştirme düzenleyici birçok bariyer oluşturmaktadır. Ayrıca bu kategorileştirmede küçük bir nüans bulunmaktadır: onkolojik ürünler reçetesiz ürünlerle aynı muameleyi görmektedir . Bu durum ürünlerin ticaretini engelleyebilir. 

 

2015 seçim yılı. Bu durum Türk ilaç sektörü için ne anlama gelebilir?

Seçim yılları her zaman önemlidir ancak seçimlere giderken büyük ölçekli politika değişimleri çok sık görülmez. Seçimden sonra, Türkiye’nin ilaç fiyatı referanslaması açısından olumlu yönde hareket olabileceği zaman değişim görülebilir. Hala Sağlık Bakanlığı’nca kullanılmakta olan 1.9595 cari kur oranının ilaç sektörü lehine mahkemece reddedildiğini gördük. SGK’nın buna nasıl cevap vereceği belirsiz, ancak Temmuz ayından sonra çözüm görebiliriz.

 

 

Global Business Reports’un tamamı için aşağıdaki linke tıklayın:

http://gbreports.com/wp-content/uploads/2015/06/Turkey_PharmaceuticalsIE2015.pdf

 

 
Recordati’den 50 milyon $’lık temel [Ticaret Gazetesi]
 

Kapat

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda.

Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar  bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://ticaretgazetesi.com.tr/indexx.php?l=1&sayfa_id=666&id=237725

 
Recordati Tekirdağ-Çerkezköy'e 50 milyon dolarlık fabrika kuracak. [Emlak Kulisi]
 

Kapat

İlaç sektörünün en önemli yabancı oyuncularından İtalyan Recordati, Türkiye pazarındaki yatırım halkasına bir yenisini daha ekledi. 2008'de Yeni İlaç'ı 48 milyon euroya, 2011'de ise Frik İlaç'ı 100 milyon dolara satın alan Recordati şimdi de Tekirdağ-Çerkezköy'e 50 milyon dolarlık yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor.

130 kişiye istihdam

2016'da üretime başlayacak tesis, 130 kişiye istihdam sağlayacak. Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren 88 yıllık devin yeni tesisinde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek. Tesisin temel atma töreninde konuşan Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli, şu anda Türkiye'deki faaliyetleriyle 656 kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Arnaldo Restelli, "Türkiye önümüzdeki dönemde firmamız için kilit konuma ulaşacak" dedi. Recordati İlaç'ın Genel Müdürü İsmail Yormaz, yeni tesisin 18 bin metrekarelik alanda hizmet vereceğini dile getirdi. Fabrikanın açılışında konuşan Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut ise "Recordati, bu tesisle uluslararası yatırımcılara önemli bir mesaj verdi. Bu tesis Türkiye'nin yatırım için ne denli doğru bir merkez olduğunu teyit etti" şeklinde konuştu.

 
http://www.emlakkulisi.com/recordati-tekirdag-cerkezkoye-50-milyon-dolarlik-fabrika-kuracak/256542

 
Recordatı Çerkezköy'de temel attı [Devrim Gazetesi]
 

Kapat

135 ülkede satılan ürünleriyle geniş bir tedavi alanında 88 yıldır faaliyet gösteren Recordati, Türkiye’deki 5. yılında Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımla kuracağı tesisin temelini attı.

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Süleymanpaşa İlçesi Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Kapaklı İlçesi Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli katıldı. Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bu yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan ‘alternatif üretim yeri izin belgesi’ tarihi olacaktır.”

TÜRKİYE PAZARINA ÖNEM VERİYORUZ

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün, daha ileri düzey bir büyümenin göstergesidir.”

DOĞRU SEÇİM

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti” şeklinde konuştu.http://www.devrimgazetesi.com.tr/recordati-cerkezkoyde-temel-atti/

 
İlaç Şirketinden Çerkezköy'e Yatırım [Haberciniz]
 

Kapat

İlaç sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde kuracağı tesisin temeli atıldı.

Firmanın Türkiye Genel Müdürü İsmail Yormaz, temel atma töreninde, 1926 yılında kurulan firmalarının uluslararası bir ilaç grubu haline geldiğini söyledi.

Şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ağırlıklı olarak kardiyovasiküler, üroloji ve nadir hastalıkların tedavisine yönelik yaptığını belirten Yormaz, "Dünyada toplam 135 ülkede ürünleri satılan şirketimiz Türkiye ilaç pazarına 2008'de yerli bir firmayı satın alarak girdi. 2011'de başka bir şirketi satın alarak varlığını güçlendiren şirket, 70 farklı ilaç üretmektedir. Firmamız uzun yıllardır çeşitli yerli ve yabancı şirketlere fason hizmeti veriyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas ise sağlık alanında yapılan yatırım ve reformlarla Türkiye'nin emin adımlarla ilerlediğini aktardı.

Dünyada çok hızlı büyüyen köklü bir firmanın yatırım için Türkiye'yi tercih etmesinden mutluluk duyduklarını dile getiren Kafkas, "İlk doğrudan yatırımınızın ardından yeni yatırımlarınızın yolunu açmak konusunda her türlü desteğe açık olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut ise Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımlara her türlü desteğin sunulduğunu ifade etti.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ise firmanın bölgede yaptığı yatırımın sevindirici olduğunu, bu yatırımla bölgedeki ilaç firması sayısının 15'e yükseldiğini kaydetti.

Açılışa, çevre ilçelerin kaymakamları, belediye başkanları ve firmanın üst düzey yetkilileri katıldı.http://haberciniz.biz/ilac-sirketinden-cerkezkoye-yatirim-2903258h.htm

 
Recordati, Çerkezköy'de 50 milyon dolarlık üretim tesisinin temelini attı [Ekinciler]
 

Kapat

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı. Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.ekinvest.com/Site/Hisseler/HaberDetay/20140527122940/recordati-cerkezkoy-de-50-milyon-dolarlik-uretim-tesisinin-temelini-atti

 
Çerkezköy’de 50 milyon dolarlık temel atma. [Çerkezköy Gazetesi]
 

Kapat

135 ülkede satılan ürünleriyle geniş bir tedavi alanında 88 yıldır faaliyet gösteren Recordati, Türkiye’deki 5. yılındasÇerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımla kuracağı tesisin temelini attı. 2017 yılında faaliyete geçecek tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Süleymanpaşa İlçesi Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Kapaklı İlçesi Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan“alternatif üretim yeri izin belgesi tarihi olacaktır.”

TÜRKİYE’YE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir büyük göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

TÜRKİYE FIRSAT

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.

T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas temel atma töreni sırasında yaptığı konuşmada Türkiye’nin yatırım alma kapasitesini artırmasına dikkat çekerek üçüncü binyıla girerken, sağlık alanında yapılan reformlarla Türkiye’nin emin adımlarla ilerlediğini belirtti. Agah şunları söyledi; “Dünyada çok hızlı büyüyen ve köklü bir firma olan Recordati’nin doğrudan yatırım için ülkemizi tercih etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye, bugün sağlıkta dönüşümde hizmete erişim ve hizmet kalitesinin artırılması adına gerçekleştirdiği çalışmalarla, Dünya Sağlık Örgütü tarafından rol model ülke olarak adlandırılan bir ülke konumunda. İlk doğrudan yatırımınızın ardından yeni yatırımlarınızın yolunu açmak konusunda her türlü desteğe açık olduğumuzu belirtmek isterim. Bakanlığımız, dünyada büyümenize ivme katacak yatırımlarınızın teminatıdır.”

 

http://www.cerkezkoy.com.tr/haber/cerkezkoyde-50-milyon-dolarlik-temel-atma-h19841.html

 
Kafkas, Recordati'nin temelini attı. [Tek Yıldız]
 

Kapat

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati'nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas'ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.


 
İtalyanlar'dan dev ilaç yatırımı. [Star Gazetesi]
 

Kapat

Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati'nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 50 milyon dolarlık tesisin temelini attı. Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Yeni üretim tesisisnde toplam kapalı alanın yaklaşık 18 bin metrekare olarak planlandığı bilgisini veren Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz, temeli atılan tesisisn tamamlanma tarihinin Aralık 2015 olacağını açıkladı.

Türkiye kilit ülke konumunda

Yormaz "Ancak Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016'dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığın'ndan alınacak olan 'alternatif üretim yeri izin belgesi' tarihi olacaktır" dedi.

Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ise "Türkiye'deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz. Bu doğrultuda Çerkezköy'deki yeni tesisismiz Grubumuzun büyüme stratejisinde Türkiye'nin ne kadar önemli bir pazar olduğunun göstergesi" diye konuştu.


 
Recordati, Çerkezköy'de 50 milyon dolarlık fabrika kuracak! [Konuttimes]
 

Kapat

2008'de Yeni İlaç'ı 48 milyon euroya, 2011'de ise Frik İlaç'ı 100 milyon dolara satın alan Recordati şimdi de Tekirdağ-Çerkezköy'e 50 milyon dolarlık yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor...

İlaç sektörünün en önemli yabancı oyuncularından İtalyan Recordati, Türkiye pazarındaki yatırım halkasına bir yenisini daha ekledi. 2008'de Yeni İlaç'ı 48 milyon euroya, 2011'de ise Frik İlaç'ı 100 milyon dolara satın alan Recordati şimdi de Tekirdağ-Çerkezköy'e 50 milyon dolarlık yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor.

130 kişiye istihdam

2016'da üretime başlayacak tesis, 130 kişiye istihdam sağlayacak. Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren 88 yıllık devin yeni tesisinde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek. Tesisin temel atma töreninde konuşan Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli, şu anda Türkiye'deki faaliyetleriyle 656 kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Arnaldo Restelli, "Türkiye önümüzdeki dönemde firmamız için kilit konuma ulaşacak" dedi. Recordati İlaç'ın Genel Müdürü İsmail Yormaz, yeni tesisin 18 bin metrekarelik alanda hizmet vereceğini dile getirdi. Fabrikanın açılışında konuşan Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut ise "Recordati, bu tesisle uluslararası yatırımcılara önemli bir mesaj verdi. Bu tesis Türkiye'nin yatırım için ne denli doğru bir merkez olduğunu teyit etti" şeklinde konuştu.http://konuttimes.com/genel/recordati-cerkezkoyde-50-milyon-dolarlik-fabrika-kuracak/41900

 
Recordati, Çerkezköy'de temeli attı [Ajans 04]
 

Kapat

İlaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak; 130 kişiye istihdam sağlayacak

İSTANBUL - Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 50 milyon dolarlık tesisin temelini attı. Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18 bin metrekare olarak planlandığı bilgisini veren Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz, temeli atılan tesisin tamamlanma tarihini Aralık 2015 olacağını açıkladı.

Yormaz, "Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016'dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı'ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır" diye konuştu.

"Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz" Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye'deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy'deki yeni tesisimiz, Recordati Grup'un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir.

Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye'nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye'de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.ajans04.net/ulusalhaber/Recordati-erkezkyde-temeli-att-15581.html

 
Recordati Türkiye'de Büyüyor ! [Manşet Haber]
 

Kapat

İtalyan ilaç devi Recordati,Türkiye’de 50 milyon dolarlık yatırım yapıyor.

135 ülkede satılan ürünleriyle geniş bir tedavi alanında 88 yıldır faaliyet gösteren Recordati, Türkiye’deki 5. yılında Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımla kuracağı tesisin temelini attı. 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis; yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

TEKİRDAĞ, 27 Mayıs 2014

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz

Açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir.

Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli

konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda

Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut

Açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.

http://www.mansethaber.com/recordati-turkiyede-buyuyor/haber/67549

 
Kafkas Recordati Firmasının Tekirdağ Çerkezköy'de Temelini Attı [Çorum Gazetesi]
 

Kapat

Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati’nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agâh Kafkas’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.http://www.corumvatan.com.tr/haber3308/kafkas-recordati-firmasnn-tekirda-erkezkyde

 
Kafkas, ilaç fabrikası temeli attı [Kent Haber]
 

Kapat

Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati’nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agâh Kafkas’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

 
Agah Kafkas, ilaç fabrikası temeli attı [Çorum Hakimiyet]
 

Kapat

Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati’nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agâh Kafkas’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

 
Kafkas, ilaç fabrikası temeli attı [Sungurlu'nun Sesi]
 

Kapat

Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati’nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agâh Kafkas’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

 
Recordati, Çerkezköy'de temeli attı [Alemi Haber]
 

Kapat

İSTANBUL - Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 50 milyon dolarlık tesisin temelini attı. Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18 bin metrekare olarak planlandığı bilgisini veren Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz, temeli atılan tesisin tamamlanma tarihini Aralık 2015 olacağını açıkladı.

Yormaz, "Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016'dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı'ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır" diye konuştu.

"Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz"

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye'deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy'deki yeni tesisimiz, Recordati Grup'un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir.

Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye'nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye'de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.alemihaber.com/gundem/1720456/recordati-cerkezkoyde-temeli-atti

 
Recordati, Çerkezköy'de temeli attı. [Medimagazin]
 

KapatİSTANBUL - Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 50 milyon dolarlık tesisin temelini attı. Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18 bin metrekare olarak planlandığı bilgisini veren Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz, temeli atılan tesisin tamamlanma tarihini Aralık 2015 olacağını açıkladı.

Yormaz, "Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016'dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı'ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır" diye konuştu.

"Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz"

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye'deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy'deki yeni tesisimiz, Recordati Grup'un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir.

Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye'nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye'de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/uretici-firmalar/tr-recordati-cerkezkoyde-temeli-atti-1-8-58876.html

 
Recordati, Çerkezköy'de 50 milyon dolarlık üretim tesisinin temelini attı [Halkbank]
 

Kapat

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı. Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi "Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.halkbank.com.tr/investment/investment.asp?type=3&date=20140527122940

 
Recordati dünyayı iyi okuyan bir firmadır. [Çerkezköy Haber]
 

KapatTEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ


88 yıllık bir geçmişe sahip olan ürünlerini ise dünyada bulunan 135 ülkeye satan Recordati ilaç firması dün 50 milyon dolarlık yatırımının temel atma törenini gerçekleştirdi. Saat 11.00’de Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın da katılımıyla gerçekleşen programa Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Yavuz Akbulut, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Recordati Grup Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli, Kapaklı Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

“50 MİLYONLUK YATIRIM İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Recordati Genel Müdürü İsmail Yormaz katılımcılara teşekkür etti. 656 personel ve 82 formda 46 ayrı ürün ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösterdiklerini kaydeden Recordati Grup Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli “ Temelini attığımız yeni tesisin Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarına ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olduğunun altını çizmek istiyorum. Burada yaklaşık 50 milyon TL’lik bir yatırımın temelini atmak için bir araya geldik. Hedefimiz ise 80 milyon kutu üretim kapasitesi ile faaliyete başlamak ve sonraki süreçte bu kapasiteyi iki katına çıkarmaktır. Temennimiz yaklaşık 1,5 yıl içinde bugün temelini attığımız bu tesisin, açılış töreninde de sizlerle bir araya gelebilmektir” dedi.

“15 İLAÇ FABRİKAMIZ OLACAK”

Programda konuşma gerçekleştiren Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu davetlilere bölge hakkında bilgiler verdi. ÇOSB’nin kesilmeyen enerji ile birlikte ülkenin en iyi üç OSB’nden birisi olduğunu kaydeden Sarıoğlu “Bugün temelini attığımız Recordati ilaç firması ile bölgemizdeki ilaç üreten fabrika sayısı 14 olacak. Geçtiğimiz günlerde de bir Rus ilaç firmasına da arazi tahsisini yaptık. Bununla birlikte bu sayı 15 olacak. Bölgenin son yıllarda ilaç üretimi yapan fabrikalar için cazibe haline geldiğini ifade etmek istiyorum. Bu yatırımların Çerkezköy’e, ilimize ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“GÜVENİN GÖSTERGESİ OLMUŞTUR”

Programda konuşma gerçekleştiren Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut” Temelini attığımız bu tesis, ülkenin ekonomik kalkınmasına ve bölgesel bir sağlık merkezi haline gelmesi hedefine bir adım daha yaklaşmasına vesile olacaktır. Ülkemizde sağlık sektöründe yaşanan rekabet ortamı inanılmaz bir gelişme gösterdi. Bir yandan istihdam yaratarak insanlara ekmek kapısı açan, bir yandan da ülkemizin ithalat bağımlılığını azaltan bu gibi yatırımların artması için çalışıyoruz. Gerçekleşen bu yatırım sağlık sektörüne olan güvenin de bir göstergesi olmuştur” dedi.

“BÜYÜK ORANDA ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR”

2014 yılında yabancı yatırımlarda büyük artış yaşandığını kaydeden Ermut “ Türkiye’de sağlıkta yaşanan dönüşümün yabancı sermaye için yatırım fırsatları oluşturuyor. Bu yatırımlar ülkemizi sağlık merkezi haline getirdi. Ülkemizde son on yılda bir çok reform yapılırken, ülkemizde yatırım yapan yüzde 100 yabancı firmalarda yerli yatırım sayılmaya başlamıştır. Bu çerçevede 2014’ün ilk çeyreğinde gerçekleşen yabancı yatırımlar, 2013’ün ilk çeyreğine oranla büyük artış göstermiştir” diye konuştu.

“DÜNYAYI İYİ OKUYAN FİRMADIR”

Programda son olarak Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas konuşma gerçekleştirdi. Temel atma töreninde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kafkas” Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösterecek olan Recordati ilaç firması çok hızlı ve agresif büyüyen köklü bir firmadır. Gerçekten bir asra yakın yaşamda önemli bir çok yatırım yapmıştır. Dünyayı da iyi okuyan bir firmadır” diye konuştu. Kafkas “ Türkiye’de siyaset 2002 yılında temize çıkmıştır. Bu yıllardan itibaren kaybedilen yılların telafisi için önemli projelerle ortaya çıktı. Son 12 yılda yapılanlar, bugün Cumhuriyet tarihinde yapılanlarla kıyaslanabilir hale geldi” açıklamasında bulundu.

“BAKANLIĞI YENİDEN YAPILANDIRDIK”

Türkiye’de geçmiş dönemlerde en önemli sorunlardan bir tanesinin sağlık sektörünün olduğunu kaydeden Kafkas “ Ülke olarak on iki yıl önce sağlık sunumunda dünya standartlarında çok gerideydik. Sağlıkta Dönüşüm projesi ile bunu büyük ölçüde gerçekleştirdik. Ustalık dönemimizde yeni bir anlayışla Sağlık Bakanlığımızı yeniden yapılandırdık. Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlık Kurumu ve İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu başkanlıklarını kurduk. Ülkemizde halkın yüzde 75-80’lik kısmı sağlık hizmetlerinden son derece memnundur. Bizler sağlıkta dönüşümün sürdürebilir olmasını hedefliyorduk ve bunu da gerçekleştirdik” dedi.

“BİZ SİZE DESTEK OLURUZ”

Kafkas “ Eskiden türk halkı devlet memurlarının karşısına çıkarken çok çekinceliydi. Biz devlet kapısını millet kapısı yaptık. Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan temeli atılan her yatırım için programlarda bitiş tarihi sözü almaktadır. Sizler bu yapılan denetlemeler ile ilgili endişe duyuyordunuz. Biz buraya kendi elimizle ruhsatı verdik. Ne zaman çalışmalarınızı ve hazırlıklarınızı tamamlarsanız, o zaman denetlemeler olacak. Biz sizlere de her türlü desteği de vermeye hazırız. Yeter ki ülkemize böyle güzel yatırımlar yapılsın” diye konuştu.

TEMELİ ATILDI

Açılış konuşmalarının ardından Recordati İlaç Firması tarafından katkılarından dolayı Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Yavuz Akbulut, Kapaklı Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu’na plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından protokol üyeleri butona basarak yatırımın temelini hep birlikte attılar. Temel atma törenin ardından davetlilere de ikramlarda bulunuldu.http://www.cerkezkoyhaber.com.tr/haber/28626/kafkas-recordati-dunyayi-iyi-okuyan-bir-firmadir.html

 
Recordati, Çerkezköy'de 50 Milyon Dolarlık Üretim Tesisinin Temelini Attı [Piyasa]
 

Kapat

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa'nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi "Recordati'nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015'tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı'nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016'dır başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı'ndan alınacak olan 'alternatif üretim yeri izin belgesi' tarihi olacaktır.'

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye'deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda Çerkezköy'deki yeni tesisimiz, Recordati Grup'un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na teşekkür etmek isterim.'

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında 'Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye'nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye'de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek' şeklinde konuştu.http://www.piyasa.com/haberler/recordati-cerkezkoy-de-50-milyon-dolarlik-uretim-tesisinin-temelini-atti

 
Kafkas, Recordati firmasının temelini attı. [Yayla Haber]
 

KapatSağlık Bakan Yardımcısı, Çorumlu hemşehrimiz Agâh Kafkas, Türkiye'de 2008'den bu yana faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati’nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen temel atma törenine katıldı.

Geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler üretilecek yeni tesis, yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan ilaç şirketi Recordati'nin yeni tesisi 50 milyon dolara mal olacak.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Agâh Kafkas’ın yanı sıra Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.http://www.yaylahaber.com/saglik/kafkas-recordati-firmasinin-temelini-atti-h48742.html

 
Uluslararası İlaç Grubu Recordatı, Çerkezköy’de 50 Milyon Dolarlık Üretim Tesisine Temel Attı [Medikal Teknik]
 

Kapat

135 ülkede satılan ürünleriyle geniş bir tedavi alanında 88 yıldır faaliyet gösteren Recordati, Türkiye’deki 5. yılında Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımla kuracağı tesisin temelini attı. 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis; yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; “Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda

Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.http://www.medikalteknik.com.tr/uluslararasi-ilac-grubu-recordati-cerkezkoyde-50-milyon-dolarlik-uretim-tesisine-temel-atti/

 
Çerkezköy'e 50 milyon $'lık üretim tesisi. [Haber Medikal]
 

Kapat135 ülkede satılan ürünleriyle geniş bir tedavi alanında 88 yıldır faaliyet gösteren Recordati, Türkiye’deki 5. yılında Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımla kuracağı tesisin temelini attı. 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesis; yaklaşık 130 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak…


Özel ve lisanslı ürünleri ile nadir hastalıklar da dahil olmak üzere geniş bir tedavi alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından İtalyan sermayeli Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni üretim tesisinin temelini attı. Temel atma törenine T.C. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, T.C. Başbakanlık yatırım Ajansı Daire başkanı Arda Ermut, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Recordati Group Başkan Yardımcısı Arnaldo Restelli ve yerel protokol temsilcileri katıldı.

Recordati İlaç A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yormaz açılış töreninde gerçekleşen konuşmasında şunları söyledi; “Recordati’nin, yeni üretim tesisinde toplam kapalı alanın; ofis alanları, üretim alanları, depo ve sevk/kabul alanları, enerji merkezi ve sıvı/katı atık alanları ve bunlara bağlı teknik alanları olmak üzere yaklaşık 18.000 m2 olması planlanmaktadır. Bug yeni üretim tesisinin öngörülen temeli atılan tesisimizin tamamlanma tarihi Aralık 2015’tir. Ancak Aralık 2015 tesisisin; inşaat, makinaların kurulumu kalifikasyonu ve/veya re kalifikasyonu, havalandırma, saf su, basınçlı hava gibi Bakanlığın denetleme esnasında istediği validasyon çalışmalarının finallenmesinin planlandığı bitiş tarihidir. Sağlık Bakanlığı’nın denetlemesi için hazır olunmasına yönelik planlanan tarih Şubat 2016’dır; başka deyişle fiili imalata geçiş tarihi Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan “alternatif üretim yeri izin belgesi” tarihi olacaktır.”

Recordati Group Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün toplamda 656 personelimiz ve 82 formda 46 ayrı ürünü ile Türkiye ilaç pazarında faaliyet gösteren firmamız, IMS satışlarında 2013 yılı sonuçlarına göre değer bakımından 27., adet bazında ise 18. sırada yer alıyor. Türkiye’deki yan kuruluşumuzu önümüzdeki yıllarda Grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz ve bu doğrultuda

Çerkezköy’deki yeni tesisimiz, Recordati Grup’un genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün daha ileri düzey bir göstergesidir. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedeflediğimiz bu yeni tesiste, arazi araştırmaları çalışmalarından başlayarak bu ana kadar bizlere vermiş olduğu büyük ve nazik destekleri için Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na teşekkür etmek isterim.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında; “Recordati, bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım kararı açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha teyit etti. Bu yatırım, uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecek” şeklinde konuştu.

 

http://www.habermedical.com/haberler/cerkezkoy-e-50-milyon-dolarlik-uretim-tesisi.html

 
Recordati'den Çerkezköy'e 50 milyon $ yatırım. [Finanstrend]
 

Kapat

İtalya merkezli uluslararası ilaç grubu Recordati Çerkezköy´de yaklaşık 50 milyon dolarlık üretim tesisi yatırımına başladı.

Faaliyete 2016 sonunda geçmesi planlanan yeni üretim tesisinin 130 kişiye doğrudan istihdam sağlaması hedefleniyor.

Türkiye ilaç pazarına 2008 yılında Yeni İlaç´ı satın alarak giren Recordati, 2011 yılında da bir başka Türk ilaç firması Dr. Frik´i satın almıştı. Recordati´nin mevcut durumda İstanbul Esenyurt´taki üretim tesislerinde 40 milyon kutu üretimi bulunuyor.

Recordati´nin Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi´nde kuracağı yeni tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 80 milyon kutu olacak.

Yeni tesisin temel atma töreninde konuşan Recordati Group Başkan Yardımcısı, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Arnaldo Restelli, yatırımın Türkiye pazarının yanı sıra, ihracata yönelik de planlandığını belirterek, "Türkiye üzerinden Gürcistan ve Azerbaycan´a ihracat yapıyoruz. Bu yeni fabrikayı da aynı zamanda ihracat amaçlı planlıyoruz. Bölgedeki cazip pazarlara ihracat yapacağız... Türkiye´yi önümüzdeki yıllarda grup için kilit gelişim faktörlerinden biri olarak kabul ediyoruz" dedi.

 

http://www.finanstrend.com/haber/139521/recordati-den-cerkezkoy-e-50-milyon-$-yatirim/?Page=0#.U4evcvmqkfQ

 
İtalyan ilaç firması Recordati Türkiye’de fabrika kuruyor. [Farmaskop]
 

Kapatİtalyan ilaç firması Recordati, doğrudan yatırım için Çerkezköy’ü seçti. Fabrikada 130 kişi çalışacak. Bu yılın ilk doğrudan yatırım hamlesi İtalyan ilaç firması Recordati’den geldi. Türkiye’deki yatırımlarını büyütme kararı alan şirket, Tekirdağ Çerkezköy’de 50 milyon dolarlık bir yatırım planlıyor. Fabrika’nın temeli bu yıl atılacak, 2017’de ise faaliyete başlayacak. 130 kişinin istihdam edilmesi planlanan tesisin üretim kapasitesinin yıllık 80 milyon kutu olması planlanıyor.

Özellikle kardiyovasküler hastalıklarla ilgili üretim yapacak olan fabrika, buradan ihracat da yapacak. 2008 yılında Yerli ilaç’ı satın alarak Türkiye’ye giriş yapan Recordati, 2011 yılında da Dr. F. Frik İlaç’ı satın almıştı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yatırımın ilaç üretiminde Türkiye’yi üretim üssü haline getirme çabalarının bir parçası olarak önemli olduğunu belirtti. Türkiye’de sıfırdan yatırımlarda artış olduğuna dikkat çeken Aycı, geçen yıl uluslararası doğrudan yatırımların 12.7 milyar dolar olduğunu söyledi.

Sıfırdan yatırımda 19’uncu

Aycı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye dünyada ‘sıfırdan yatırım çekme ligi’nde 19’ncu sırada. Özellikle jeopolitik konumu, çevre pazarlara yakınlığı Türkiye’yi cazip kılıyor. Aycı, “Enerjiden otomotive, ilaçtan kimyaya katma değerli yatırımlar gelmeye başladı” dedi.

İki banka sırada…

Geçen yılın en büyük yatırımının Allianz’ın satın alması olduğunu belirten İlker Aycı, özellikle sigorta ve bankacılık sektörünün ilgi çektiğini, Türkiye’ye girmek için fırsat bekleyen iki bankanın olduğunu ifade etti.

Aramalar arttı

“Siyasi gelişmeler doğrudan yatırımları etkiler mi?” sorusunu Aycı şöyle yanıtladı: “Doğrudan yatırımlar portföy yatırımlarından farklı. Yatırımcılar uzun vadeli bakıyor. Kısa vadedeki gelişmelere bakmıyor. Hatırlarsanız, Gezi Parkı olaylarıyla olumsuz bir tablo çizildi. Ancak, yatırım girişini etkilemedi. Mevcut yatırımcılarda da endişe yok. Türkiye’yi takip ediyorlar. Ancak, Türkiye’ye mesafeli duran, gazeteleri okuyanlar, soruyor. Onlar da bir miktar endişe var. Öte yandan, doğrudan yatırımları bulunanlar, Türkiye’yi biliyor.” Aycı, Türkiye’de olan biteni anlamak isteyenlere bilgi verdiklerini söyledi. HSYK ve internet düzenlemeleri konusunda bilgi istendiğini belirten Aycı, “Bizim görevimiz yatırımcılara teknik bilgi vermek. Biz de bilgi vermeye çalışıyoruz. Takdir yatırımcının. Şu anda bir sorun görmüyorlar. ‘En gelişmiş ülkelerde bile sorun oluyor’ diyorlar” diye konuştu.

Yatırımlar Asya ve Körfez’den

Yatırımların coğrafi bölgelere göre dağılımı konusunda da bilgi veren Aycı, Avrupa’dan gelen sermayenin oranının geçen yıl yüzde 68’den yüzde 52’ye gerilediğini kaydetti. Aycı, pazar çeşitlendirme stratejisi uyguladıklarını, bunun meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “Özellikle Körfez Bölgesi ve Asya’dan daha çok sermaye çekmeye çalışıyoruz. Asya’nın payı ilk kez yüzde 30’ün üzerine çıktı. Asya’nın dünyada yatırım payı yüzde 20, Türkiye’de ise yüzde 31 oldu. Hindistan, Çin, Kore ve Japonya’’yı yatırım konusunda takibe aldık” dedi. Aycı, aralık ayında en fazla Rusya ve Güney Afrika’dan yatırım girişi olduğunu belirterek, sektör bazındaki girişlerle ilgili şunları söyledi: “Geçen yılki 12.7 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişinin yaklaşık 3 milyar doları gayrimenkul satışlarından geldi.”

http://www.farmaskop.com.tr/italyan-ilac-firmasi-recordati-turkiyede-fabrika-kuruyor/

 
İtalyanlardan 2 dev yatırım. [Borsa Gündem]
 

Kapatİtalyan ilaç devi Recordati Çerkezköy'de 50 milyon dolarlık tesis kuracak İtalyan beyaz eşya devi Indesit ise Türkiye'de ikinci fabrikayı kuruyor

Seçimlere yaklaşırken yoğunlaşan siyasi tartışmalara rağmen Türkiye yabancı yatırımları çekmeye devam ediyor. İki banka için görüşmeler Uzakdoğu ve Batı’dan yatırımcılarla devam ederken, İtalyan ilaç devi Recordati de 50 milyon dolar yatırım kararı aldı.

Jale Özgentürk'ün Hürriyet'teki haberine göre Recordati, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak üretim tesisinde 130 kişiye istihdam sağlayacak. Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı, 2013 yılı sonu itibariyle yabancı sermaye yatırımlarındaki gelişmelerle 2014’e ilişkin beklentilerini anlattı. 2014 yılının ilk sıfırdan (greenfield) yatırımının Tekirdağ’a geleceğini açıklayan Aycı, şu bilgileri verdi:

SIFIRDAN YATIRIM BAŞARISI

“Recordati, Türkiye ilaç pazarına 2008’de yerli Türk ilaç firması Yeni İlaç’ı satın alarak girdi. 2011’de bir diğer Türk ilaç firması Dr. Feridun Frik’i satın alarak toplam 657 çalışan ulaştı. Firma yeni yatırımının temelini 2014 yılının ilk çeyreğinde atacak. 2017’de faaliyete geçmesi planlanan tesisin, üretim kapasitesinin bir bölümü Orta Asya, Kafkas ülkeleri ve diğer komşu ülkelere ihraç edilecek.” Geçen yıl Türkiye’ye gelen 12.7 milyar dolarlık yatırımın 9 milyar dolarlık kısmının sıfırdan yatırım olarak gerçekleştiğini de belirten Aycı, sıfırdan yatırım oranının bir önceki yıla oranla yüzde 8 artış gösterdiğini belirtti.

ÇİNLİLER YOLDA

Türkiye markasının yeniden parlak hale gelmesi için çeşitli stratejik atılımları olacağını da anlatan İlker Aycı, marttan itibaren Türkiye’deki yabancı firmaların CEO’larıyla toplantılar düzenleyeceklerini dile getirdi. Amaçlarının pazarı çeşitlendirmek olduğunu da anlatan Aycı, “Asyadan gelecek yatırımlar artacak. Japon dedim, Hintli dedim geldiler. Şimdi Çinliler gelecek diyorum. Seçimler sonrası Türkiye rahatlayacak” diye konuştu.

GEZİ SONRASINDA 8 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELDİ

İlker Aycı, HSYK ve İnternet Yasaları ile ilgili gelişmelerin yurtdışında oluşturduğu olumsuz algının yabancıları etkileyip etkilemediği konusundaki sorulara ise şunları söyledi: “Gezi olayları döneminde de yatırımcıların kaçacağı söylendi ancak öyle olmadı. Gezi olaylarına kadar Türkiye’ye 5 milyar dolarlık yatırım gelmişken, Gezi olayları sonrasında 8 milyar dolar daha yatırım çektik. Doğrudan yatırımcılar portföy yatırımcıları gibi değiller. 1-2 aylık gelişmelere bakarak, yatırım yapma ve ya yatırımı çekme gibi kararlar vermiyorlar. Türkiye’ye güveniyorlar. Mevcut yatırımcılarda endişe yok. Gelecek olanları da en doğru şekilde bilgilendiriyoruz. Yolsuzluk endekslerine bakın Türkiye İtalya’dan daha iyi. BRIC’ten daha iyi ama onlar daha çok yatırım çekiyor. Türkiye onlardan da iyi durumda şeffaflık ve yolsuzluk endeksinde. Biz bunu kafi görüyor muyuz görmüyoruz.” Aycı 2014 yılı hedefleri konusunda ise ilk çeyrek sonuçlarını beklediğini belirtti. Konjonktürün de önemli olduğunu anlatan Aycı “Dünyada dolaşacak 1.3 trilyon dolarlık sermayenin 350 milyar dolarlık bölümü gelişmekte olan ülkelere kalacak” diye konuştu.

MANİSA'DA ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Barış Balcı'nın haberine göre ise İtalyan Indesit Company Türkiye’deki 20’nci yılında ikinci fabrika yatırımını gerçekleştirdi. Toplam 35 milyon Euro yatırım maliyeti ile yılda 1 milyon 400 bin adet çamaşır makinesi üretim kapasitesi olacak fabrika 750 kişiye istihdam sağlayacak. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 bin metrekare alana kurulan ve Indesit’in 1994’te üretime geçen soğutucu fabrikasına komşu inşa edilen fabrika 1 Ekim 2014’te üretime geçecek ve yıllık üretiminin yüzde 75’i Türkiye dışına ihraç edilecek.

TOPLAM 150 MİLYON EURO

Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milani, son fabrika ile birlikte 20 yılda Türkiye’deki toplam yatırımlarının 150 milyon Euro’ya ulaştığını açıkladı. Indesit Company’nin İtalya, Portekiz, Rusya, İngiltere ve Ukrayna’da üretim ve satış rakamları ile liderliği kovaladığını anlatan Milani şu yorumu yaptı: “Türkiye, bir çok global marka için olduğu gibi bizim için de önemli bir başarı hikayesinin adresi oldu. Türkiye, stratejik konumu, istikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve dinamik iş gücü gibi avantajlarının yanı sıra son dönem imza attığı ekonomik başarılarla da Indesit Company için faaliyet gösterdiği coğrafyada en önemli ülkelerden biri haline geldi. Türkiye’deki pazar payımız yüzde 9’a ulaştı.”

YÜZDE 80 İHRAÇ

3 milyonluk üretim ile bin 750 kişilik istihdam hedeflediklerini anlatan Milani, “Türkiye’de inanılmaz başarılar yakaladık ve Türkiye Indesit için öncelikli bir konumda. Önümüzdeki 10 yıl içinde yatırımların devam edeceğini söyledi. Milani, “Bizim Türkiye’de yaptığımız yatırımlar Türkiye ile ilgili değil. Bunun yüzde 80’i ihraç edilecek. Hiçbir şekilde büyümede bir değişiklik beklemiyoruz” dedi.


http://www.borsagundem.com/haber/italyanlardan-2-dev-yatirim/575734

 
İtalyanlar’dan Çerkezköy’e dev yatırım. [İşten Haber]
 

Kapat

50 milyon dolar getirecekler!

Bu yılın ilk doğrudan yatırım hamlesi İtalyan ilaç firması Recordati’den geldi. Türkiye’deki yatırımlarını büyütme kararı alan şirket, Tekirdağ Çerkezköy’de 50 milyon dolarlık bir yatırım planlıyor. Fabrika’nın temeli bu yıl atılacak, 2017’de ise faaliyete başlayacak. 130 kişinin istihdam edilmesi planlanan tesisin üretim kapasitesinin yıllık 80 milyon kutu olması planlanıyor.

Özellikle kardiyovasküler hastalıklarla ilgili üretim yapacak olan fabrika, buradan ihracat da yapacak. 2008 yılında Yerli ilaç’ı satın alarak Türkiye’ye giriş yapan Recordati, 2011 yılında da Dr. F. Frik İlaç’ı satın almıştı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yatırımın ilaç üretiminde Türkiye’yi üretim üssü haline getirme çabalarının bir parçası olarak önemli olduğunu belirtti. Türkiye’de sıfırdan yatırımlarda artış olduğuna dikkat çeken Aycı, geçen yıl uluslararası doğrudan yatırımların 12.7 milyar dolar olduğunu söyledi.

Sıfırdan yatırımda 19’uncu

Aycı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye dünyada ‘sıfırdan yatırım çekme ligi’nde 19’ncu sırada. Özellikle jeopolitik konumu, çevre pazarlara yakınlığı Türkiye’yi cazip kılıyor. Aycı, “Enerjiden otomotive, ilaçtan kimyaya katma değerli yatırımlar gelmeye başladı” dedi.

İki banka sırada…

Geçen yılın en büyük yatırımının Allianz’ın satın alması olduğunu belirten İlker Aycı, özellikle sigorta ve bankacılık sektörünün ilgi çektiğini, Türkiye’ye girmek için fırsat bekleyen iki bankanın olduğunu ifade etti.

Aramalar arttı

“Siyasi gelişmeler doğrudan yatırımları etkiler mi?” sorusunu Aycı şöyle yanıtladı: “Doğrudan yatırımlar portföy yatırımlarından farklı. Yatırımcılar uzun vadeli bakıyor. Kısa vadedeki gelişmelere bakmıyor. Hatırlarsanız, Gezi Parkı olaylarıyla olumsuz bir tablo çizildi. Ancak, yatırım girişini etkilemedi. Mevcut yatırımcılarda da endişe yok. Türkiye’yi takip ediyorlar. Ancak, Türkiye’ye mesafeli duran, gazeteleri okuyanlar, soruyor. Onlar da bir miktar endişe var. Öte yandan, doğrudan yatırımları bulunanlar, Türkiye’yi biliyor.”

Aycı, Türkiye’de olan biteni anlamak isteyenlere bilgi verdiklerini söyledi. HSYK ve internet düzenlemeleri konusunda bilgi istendiğini belirten Aycı, “Bizim görevimiz yatırımcılara teknik bilgi vermek. Biz de bilgi vermeye çalışıyoruz. Takdir yatırımcının. Şu anda bir sorun görmüyorlar. ‘En gelişmiş ülkelerde bile sorun oluyor’ diyorlar” diye konuştu.


http://www.istenhaber.com/italyanlardan-cerkezkoye-dev-yatirim/

 
İlker Aycı: Yabancının algısı değişmedi. [Ekonomik Ayrıntı]
 

Kapat

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu yıl Türkiye’ye gelecek doğrudan yabancı yatırımın 2013 yılındaki toplam 12.7 milyar doların bir miktar üstünde olmasını beklediklerini söyledi.

Aycı,”Hedefimiz 2013’te ucuna geldiğimiz dünyada en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken ilk 20 ülke arasına girmek. 2013 yılındaki 12.7 milyar dolarlık yatırımın 9.5 milyar doları sıfırdan yatırım oldu ve bu tutarda önceki yıla göre yüzde 8 artış oldu ve dünyada 19. sıraya çıktık. Amacımız toplamda da bu” diye konuştu. Aycı, 2014 yılının ilk gelen yabancı yatırımını da açıkladı. Aycı, İtalyan ilaç üreticisi Recordati’nin 50 milyon dolarlık sıfırdan yatırım yapma kararı aldığını söyledi. Aycı, hem seçim süreci hem de 17 Aralık sonrasında yatırımcılarda bir algı değişikliği görmediklerini de ifade etti. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, önceki akşam basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2013 yılın uluslararası doğrudan yatırım gerçekleşmeleri ve 2014 yılına yönelik beklentilerini değerlendirdi.

"Yorum yapmak benim işim değil"

17 Aralık süreciyle birlikte yatırımcılarda bir görüş ve trend değişikliği olmadığını belirten İlker Aycı,“Yatırımcılardan tabiki son yapılan yasa değişiklikleride olmak üzere sorular alıyoruz. Fakat Türkiye’ye yönelik bir algı değilikliği yok. Bizim görevimiz içinde tanıtım da var ve bu doğrultuda bilgiler veriyorz. HSYK’daki değişikliğin AB uyum süreci içinde olduğunu, internet yasasının bugün birçok ülkede olduğunu anlatıyoruz. Söz konusu değişikliklerin yatırımların önüne engel teşkil eden durumlar olmadığını ve bu tür yasaların bugün gelişmiş ekonomilerde de olmak üzere olduğunu anlatıyoruz. Benim görevim bilgi vermek ve tanıtmak. Yorum yapmak benim işim değil” dedi.

17 Aralık süreci sonrası 2014 yılı projeksiyonlarında değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Aycı, “2013 yılında gelen toplam 12.7 milyar dolar yatırımın dağılımına baktığımızda, Gezi olayları öncesi 5 milyar dolar yatırım çektik. Sonrasında ise 8 milyar dolar yatırım geldi. Bu nedenle biz yaşanan her türlü olumsuzluğun etkileri olacağını fakat yurtdışındaki bakışın ve son 11 yıllık istikrar ortamının Türkiye’yi yatırımda cazip kılmaya devam edeceğini öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

Avrupa’nın payı azalıyor

Türkiye’nin yatırım çekmede ilgi ve proje bakımından iyi durumda olduğunu ve cari açığın finansmanında yüzde 40’lara yakın paya ulaşabilmek için çalıştıklarını söyleyen İlker Aycı, “2013 yılında 12.7 milyar dolar olan yatırım tutarımız bir önceki yılın çok az üstünde oldu. Fakat bizi sevindiren bir çok gelişme yaşadık. Toplam içinde pazar çeşitlendirme amacımızı 2013 yılında gerçekleştirmeye başladık. Bir önceki yıl toplam yatırımın yüzde 68’si Avrupa’dan gelirken bu oran 2013’de yüzde 52’ye geriledi. Asya’dan Körfez’den, Amerika’dan gelen yatırımların oranı ise artmaya başladı. Asya’da yüzde 31’lik bir orana ulaştık. Bu yıl ise 12.7 milyar doların üstüne çıkacağımızı düşünüyoruz. Öte yandan seçim sürecinde olduğumuzu da unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl Çin’den sürprizler olabilir

Japonya’nın özel ilgi alanları olduğuna dikkat çeken Aycı, bu ülkeye yönelik özel bir çalışma ekibi kurduklarının altını çizdi. Aycı, bu ekibin çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladıklarını belirterek, “Bu yıl bu ülkenin yanına Çin’i de ekledik. Yakın bir gelecekte Çin’den çok önemli yatırımlar gelebilir” diye konuştu. 2013 yılı yatırımlarının sektörel dağılımlarına değinen Aycı, finans, bankacılık ve sigortacılığın 3.7 milyar dolarla başı çektiğini ifade ederek, bu sektörlerden yeni girişler beklediklerini de söyledi. 2 yabancı bankanın Türkiye ile yakından ilgilendiğini belirten Aycı, “Bu iki bankada çok büyük bankalar hangi ülkeden derseniz, sadece çekik gözlü, sarışın ve siyah olabilir. Bu yıl içinde bu yatırımları tamamlamak istiyoruz” dedi. Enerjiye özel bir açan Aycı, bu yıl hedefin 5 milyar dolar olduğunu ve bu yönde dünya devi şirketlerle yoğun görüşmeler içinde olduklarını da söyledi.

Tanıtım atağına geçiyoruz

Başında olduğu kurumun görevlerinden biri olan tanıtıma bu yıl daha fazla vakit ayıracaklarını söyleyen İlker Aycı, “Artık şirket ve sektör çalışmamızı bitirdik şimdi yoğun bir şekilde tanıtıma odaklandık. Geçen yıl ekim ayında ABD’ye ülkemizdeki ABD’li şirketlerin CEO’ları götürerek uluslararası basına yönelik ülke tanıtım toplantıları yapmıştık. Bunun benzerini hemen yerel seçimlerin sonrasında 14-16 Nisan tarihlerinde yapacağız. Bu yıl ekibe IT, ilaç ve hukuk fiması da dahil olacak” dedi. 14-15 Mayıs tarihilerinde başkanlığını yaptığı Dünya Yatırım Ajansları Birliği toplantısının da Türkiye’de olacağını hatırlatan Aycı, “Burada 130 ülke ve 170’den fazla ajans olacak. Birlik merkezini Cenevre’den İstanbul’a taşımayı oylayacağız. Ardından bir hafta sonra dünyaca ünlü fonları ülkemize konferansa getiriyoruz. Sonra Dünya Ekonomik Forumu’na katılacağız. Çok yoğun bir tanıtım dönemindeyiz” diye konuştu.

Yılın ilk yatırımı İtalyan Recordati'den

İlker Aycı yılın ilk yatırımını da açıkladı. Aycı, Avrupa’nın önde gelen ilaç firmalarından olan ve 2008 yılında ülkemize satın alma yaparak giriş yapan İtalyan sermayeli Recordati’nin 50 milyon dolar tutarındaki sıfırdan bir yatırımla, Çerkezköy OSB’de geniş bir tedavi alanına yönelik ürünler için yeni bir üretim tesisi açacağını duyurdu. Tesisin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 80 milyon kutu olacağını ve 130 kişinin doğrudan istihdam edileceği bilgisini veren Aycı, yeni yatırıma yönelik 2014 yılının ilk çeyreğinde temeli atılacağını ve 2017 yılında da faaliyete geçeceğini belirterek, bu yatırımın ilaç üretiminde ülkemizi bir üretim üssüne getirme çabalarının bir parçası olarak önem arz etiğini söyledi. Aycı, ilaca yönelik yeni yatırımların gelmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=144221